USA-aktier er mere attraktive end europæiske

23.4.2012 14:40   Markedskommentar

Summen af usikkerheder i det finansielle landskab - særligt i Europa - gør, at man som investor bør overveje at skifte nogle af sine europæiske aktier ud med aktier i amerikanske selskaber. Det skriver BankInvest i en ny analyse.

En af årsagerne er, at forskellen i den økonomiske vækst mellem Europa og USA øges drastisk, hvilket også giver sig udslag i bedre indtjening i virksomhederne.

"Forskellen i økonomisk vækst bliver større næsten dag for dag. Eurozonen befinder sig i en økonomisk recession, mens amerikansk vækst synes på sporet", skriver chefstrateg Frank Velling.

Et andet argument er at bankerne i USA har det væsentligt bedre end i Europa, hvor sektoren stor over for at skulle stramme voldsomt op i sine udlån. Samtidig hæfter BankInvest sig ved, at de politiske risici og risikoen for store, uforudsete begivenheder (event risk) er væsentlig større i et gældsplaget Europa, hvor beslutningskompetencen og håndteringen af problemer er kompleks.

"Således er der betydelig risiko for en ny bølge af kreditnedjusteringer, måske udløst af en nedrevision af Frankrigs AAA-kreditværdighed i kølvandet på en ventet valgsejr til Francois Hollande ved 2. valgrunde den 6. maj. Dette kan tænkes fulgt op af en stribe andre nedjusteringer af banker og obligationer. Hertil kommer naturligvis den betydelig usikkerhed mht. den "selvfødende natur" af den europæiske bank- og gældskrise", skriver Frank Velling.

"Selvom det er vores vurdering, at såvel Spanien som Italien kan klare sig gennem krisen, så skal man grueligt meget igennem på såvel den økonomiske front som på den politiske. I den forbindelse forekommer det ventede italienske valg i foråret 2013 at være en større joker end det amerikanske præsidentvalg til november".

Omvendt vil der naturligvis være perioder, hvor nyhedsstrømmen - og dermed kursudviklingen på aktier - overvejende går Europas vej.

Prisen for en yderligere overvægt af amerikanske aktier kan naturligvis blive et lidt mindre positivt afkast i tilfælde af stigninger relateret til positive nyheder for den europæiske gældskrise. Til gengæld vil risikoen i tilfælde af et worst case-scenarie være reduceret betydeligt, noterer Frank Velling.

Se også interview på Børsen TV




Informationerne i nyhedsartiklerne er udarbejdet af BankInvest. BankInvest påtager sig intet ansvar for eventuelle dispositioner foretaget på baggrund af informationerne. Se i øvrigt de generelle ansvarsbestemmelser.